Podařilo se

DUBEN 2022

Měsíc duben pokračuje v lekcích v knihovně. Netradiční pohádková knížka o zajíčkovi a mrkvičce „Proč nekveteš?“ děti natolik upoutala, že se jim nechtělo zpátky do školky. A tak zatím co paní knihovnice seznamovaly paní učitelky s novými knihami, děti si mohly v klidu pohrát s kamarády, prohlídnout si velká leporela, knížky a nebo si vyrobit zvířátko z příběhu.

Školní kolo pěvecké soutěže „Loutnička“ završilo snažení dětí i rodičů. Děkujeme za spolupráci. Třídní kola ukázala jaké skvělé zpěváčky ve školičce máme. A tak jdeme na to. Postupují dva šikulové, kteří se zúčastní oblastního kola a závěrečného společného vystoupení vítězů na Frýdeckém zámku.

Konečně tu máme další akci s rodiči „Jarní dílny“, které navázaly na jaro a velikonoční těšení. Po dlouhé době společné tvoření ve všech třídách.

Na téma domácí zvířátka, zvířátka na dvorku navázal Den pro Zemi. Děti zkoušely experimentovat s vodou, barvami, hlínou. procvičovaly si grafomotoriku a smyslové vnímání jako zrak, sluch a hmat a hlavně si povídaly a objevovaly planetu Zemi a její krásu.

A je to tady další školní rok a s ním u předškoláků oblíbený plavecký výcvik. A tak vyrážíme vybaveni batůžkem, plavkami, ručníkem a svačinkou. Vyrážíme pěšky do Místku. No bazén není zrovna blízko, ale to nás neodradí . Voda je sice chladnější, ale stačí krátké otužování a hurá do vody. Osm lekcí ve vodě i na suchu, zvládnu to?  naučím se plavat, potápět?

Oblíbenou dubnovou poslední akcí je čarodějnické rejdění.

A nakonec chceme poděkovat Pejskům a Kočičkám za vzornou reprezentaci naší školky. Společným vystoupením potěšili babičky a dědečky v Hospicu, Domě pokojného stáří, v Domově pro seniory na ul. 28.října a v Domově Beskyd.

 

BŘEZEN 2022

Začátek března nás přivítaly Muzikohrátky. Děti se už těšily, a tak nadšeně pomáhaly paní lektorce s nošením bubínků a netradičních hudebních nástrojů. Nejprve se rozpohybovat, zazpívat si, zahrát si hru na tělo a hurá na to. Bubnování se rozléhalo školičkou a vítalo probouzející se jaro.

A nejen bubínky, ale také ptačí švitoření a zpěv dětí probouzel jaro. Na třídách probíhaly třídní kola pěvecké soutěže Loutnička.

A protože k jaru patří i péče o probouzející se přírodu, děti se pustily do úklidu svých záhonků na zahradě. Vyhrabat listí, vykopat plevel, pohrabat a zasít semínka pro letošní úrodu. Zkoumali jsem hlínu, hledali první broučky a odpovědi na otázky – proč roste rostlinka za světlem, co dává sílu semínku vyrůst… Děti společně s paní učitelkami sázeli semínka do květináčků a svoje výpěstky pak nabízeli rodičům. Celá akce vyústila ve společný projekt „Semínko pro život“, jehož výtěžek byl věnován na pomoc dětem na Ukrajině.

Březen je měsíc knihy a proto se některé třídy tomuto tématu věnovaly důkladněji a navštívily městkou knihovnu. Paní knihovnice měly připravený moc pěkné povídání o knize „Knížka“ autora Hervét Tullet. Ve třídách si povídaly o oblíbených knížkách, hráli si na ilustrátory, ale třeba i zkoušeli skládat jednoduché básničky a rýmy.

 

Ale neseděli jsme jen u knížek. Nejstarší děti navštívily v rámci další lekce cvičení s Basketpointem v tělocvičně. Protáhli si tělíčko a zdokonalily se v dovednostech s míčem. Není nad velký prostor tělocvičny, kde se děti mohou proběhnout a zažít něco nového.

Dvě třídy se také vypravily do Rožnova pod Radhoštěm do dětského centra Rožnovských pivních lázní. Solná jeskyně, bazén s míčky, velké skluzavky a zajímavé prostředí se spoustou podnětů. Určitě se vrátíme a vezmeme s sebou i další kamarády.

Měsíc ukončilo Divadlo Letadlo s příběhem „Průzkumníci v Africe“.

ÚNOR 2022

Máme tady velký bál, už začíná karneval znělo třídami začátkem února. Karneval je téma mnoha možností a tak se děti společně s paní učitelkami domluvily  a prostředí školky se proměnilo.

Mohli jste nakouknout do lesa, navštívit Ledové království, objevit se v pohádce, kterou máte rádi nebo potkat oblíbené zvířátko či rozličné dětmi oblíbené filmové postavičky. Nechyběly soutěže, tanečky a průvod masek. Karneval byl veselý a plný radosti a smíchu, a tak to má být. Děti si odnesly spoustu zážitků a karnevalové švitoření jim vydrželo po celý měsíc. No zážitků byla hromada…

Na karneval navázaly třídy dalšími aktivitami. Jedni měli pohádku O Popelce. A protože máme ve Frýdku zámek, tak se šly děti podívat , jak to na takovém zámku vypadá. Prohlédli si zámecké pokoje, kapli Svaté Barbory, chodby a nádvoří a nezapomněli na zámeckou zahradu.  Jiné pak měly zase pohádkový program v knihovně.

Druhý únorový týden proběhl lyžařský výcvik se společností Sun Outdoor ve ski areálu na Bílé. Loni se nám lyžování vzhledem ke situaci s Covidem nevydařilo a o to větší těšení bylo letos. Ranní odjezd velkým autobusem se nesl v očekávání, jaké to tam asi bude. Po příjezdu čekala děti spousta sněhu, který už ve městě nebyl. Instruktoři děti rozdělili podle zkušeností do několika družstev a děti dostaly helmy s návleky k odlišení. Borůvky, citronky, lišky a kravičky a zebry… a teď hurá na lyže. Postupně zkoušely vyjet na kopec na pojízdném koberci nahrazujícím vlek, sjíždět dolů a ti zdatnější pak zdolávali velký kopec. Vyjet na vleku nahoru a pomalu jako vláček sjet zase dolů. A že to chtělo odvahu…A jak to bylo poslední den? Čekali je závody ve slalomu  – nebojte, všichni to zvládli, žádné obavy. Na závěr úsměv na tváři a diplom a medaile jako odměna. Lyžařský výcvik stál za to a jako bonus hodně sněhu a sluníčko.

Děti, které nelyžovaly měly připravené činnosti na zahradě. Probouzející se příroda lákala ven a bylo na čase s přípravou záhonků na jaro. Děti se zapojili s radostí, odklízely staré  listí, spadlé větvičky a šišky, kypřily motyčkami půdu na záhoncích a společně promýšlely, které rostlinky letos zasejí a zasadí.

 

LEDEN 2022

Měsíc leden přivítali některé třídy rozbalováním dárečků a někteří navázali na tříkrálovou tradici. Zpívali jsme koledy, vyráběli koruny pro tři krále a dozvěděli se spoustu zajímavých věcí, třeba jak vypadá a voní kadidlo, které daroval jeden z králů Ježíškovi. Vyráběli jsme komety, procvičovali grafomotoriku, procházeli tříkrálovou cestu a upevňovali vzájemné vztahy při společných hrách. Nové básničky a koledy byly bonusem navíc.

Některé třídy vyrazily do Baziliky Navštívení Panny Marie a prohlídly si vystavený betlém. Bylo třeba nabrat inspiraci pro výstavu betlémů na příští rok. Jako školička jsme se v letošním roce zúčastnili velké výstavy betlémů pořádajícího Spolku betlémářů. Náš betlém byl vystaven v zahradě mateřské školy blízko plotu a měly ho tak možnost zkouknout nejen děti naší školičky, ale i kolemjdoucí.

„Zima, zima velká je, sněhulák se raduje“, tak to aspoň bylo v básničce, kterou jsme se učili. A počasí nám opravdu přálo, sníh byl všude kam ses podíval, i když v menším množství než jsme byli zvyklí v minulých letech.

A protože venku byla opravdu velká zima, tak byla potřeba se na tyto hrátky pořádně obléknout, aby nám nezmrzly uši, nos a prstíky. Tak hurá na to – jemná motorika u některých dětí dostala opravdu zabrat. Ono takový knoflík a dírka spolu ne vždy kamarádí a co zip u bundy nebo třeba tkaničky u bot? To byl teprve pro někoho oříšek. Ale jsem šikovní a rychle se učíme. Oblečení jsme zvládli, boty zavázané a hurá do sněhu.

Teď už nás nic nemohlo odradit v provádění roztodivných experimentů – ani mráz, ani vítr. A tak jsme toho využili a prozkoumávali, co udělá led na sluníčku, kam zmizí voda, když je velké horko, jak daleko sklouzne kapka vody nebo třeba jak vypadá sněhová vločka pod lupou…

A protože někteří neměli dost venku, tak uspořádali ještě uvnitř karneval na téma „Ledové království“. Však koukněte na fotky – jde z nich zima i tady.

Leden byl prostě měsíc plný sněhu a zážitků s ním spojených.

 

PROSINEC 2021

Každým rokem se snažíme prostřednictvím naší mateřské školy pomoci někomu, kdo to potřebuje. Letošní akce „KRABICE OD BOT“ byla zacílena na děti z chudších rodin. Je důležité, aby děti získaly povědomí o tom, že ne všichni se mají dobře, že pomáhat je důležité a že někoho obdarovat je to největší kouzlo Vánoc. Děkujeme vám rodičům z MŠ Třanovského i z MŠ Gogolova, kteří se s námi zapojili. Dárky jsme doručili na sběrné místo a věříme, že udělají radost těm, kteří to potřebují.

Vstoupili jsme do adventního času a jeho začátek patří už neodmyslitelně čertíkům, andílkům a Mikuláši. A ani v naší mateřské škole tomu nebylo jinak. Celý týden to v Pohádce rejdilo, poletovalo a zpívalo. Některé třídy se přeměnily v nebe a jiné zase v peklíčko. Pohádkoví kluci a holky i paní učitelky, všichni převlečeni za svou oblíbenou postavičku, zkoušeli jaké to je být na sebe hodní, zkoušeli jsme se měnit v opačné bytosti, zkoušeli hrát divadlo nebo za doprovodu zvonkové hudby relaxovat po divokém čertím tanečku, foukali jsme do peříček, hráli a experimentovali jsme se sněhem a vodou, malovali, stříhali, vytvářeli výzdobu k vánocům a zpívali koledy.

A návštěvou Mikuláše a pohledem milého andílka a přísného čerta opodál – to nabralo spád. Vypadalo to, že po vánocích už nebude ve školičce žádné zlobidlo – ale jak říkaly děti – vždyť by to byla nuda.

Vánoce se blížily, už klepaly na dveře a byl nejvyšší čas začít s přípravami. Pečení perníčků patří mezi oblíbenou činnost dětí. Tak jdeme na to – udělat těsto, vyválet a vykrajovat. A kdo si netroufl z těsta, tak zkusil nejprve z plastelíny. Všem se dařilo a perníčky se povedly. Příště už snad budeme zase péct společně s maminkami.

Tak ještě zbývalo nazdobit v jednotlivých třídách stromečky, sestavit betlém a naučit se koledy, které k vánocům přece patří. A jak to vypadá s vánočními tradicemi? Něco jsme si vyzkoušeli, třeba na Barborku dát do vody větvičku, holky házely papučí, kluci zas odkrývali hrnečky, krájeli jsme jablíčko a pouštěli skořápky se svíčkou….

Ale než to přijde….máme ještě jedno překvapení pro rodiče – zpívání koled u betléma, který nám vytvořily paní učitelky.

A je to tady….Ježíšek a dárečky. Dočkali jsme se – hurá, radost v očích dětí, společné rozbalování dárků a mlsání cukroví od maminek.

 

LISTOPAD 2021

Začátek listopadu byl věnován fotografování a po něm už šup na vycházky do blízkého lesíku nebo do nedalekého arboreta u Nemocnice. Děti zkoušely poznávat ptáky, stromy a jejich listy a podzimní plody, hledaly stopy a vyzkoušely si i frotáž na kůře stromů. Pracovali jsme také s interaktivní tabulí a s knihami, encyklopediemi a atlasy. Vyhledávali jsme a poznávali nové informace o lesních zvířátkách. Na zahradě máme také několik krmítek a děti se seznamovaly s tím, jak můžeme v blížícím se zimním období pomoci ptáčkům, kteří neodletěli do teplých krajin. Na vycházce v lesíku jsme potkali ježka. A tak další téma se odvíjelo od situace. Kde máme ježkovník, který jsme skládali? Co ježek baští? A jak to, že se neukládá k zimnímu spánku? Umíme ježka namalovat, stříhali jsme, lepili….Zvířátka jsou moc pěkné téma, a tak nejen ježek, ale i …srnka, jelen, veverka, liška  a medvěd obohacovaly naše sportovní aktivity.

Cvičení a pohyb nás baví, a proto jsme rádi využili nabídky organizace Basketpoint a naši předškoláci začali docházet na pravidelné sportovní aktivity do krásné nové haly. Velký prostor, skvělá vybavenost sportovními pomůckami, cvičení v malých skupinkách a skvělí trenéři.

Velkou tradicí se stává každoroční bramborový a zeleninový den. Děti využívají brambor a pestré nabídky zeleniny, kterou nám pomáhají zajišťovat rodiče. Vyráběli jsme pomazánky, jednohubky, zkoušeli jsme škrábat brambory, což byl pro některé hodně těžký úkol a jiní ho zase zvládli úplně hravě. Ale brambory jsme používali i jinak netradičně – co použít bramboru jako razítko a zkusit otisknout stopu ptáčka, nebo třeba použít ji k dozdobení šatů podzimní princezny. A ještě nám něco chybělo… korálky, tak hurá na to. Každý sám za sebe a pak společně a práce je hotová.

A jelikož nám nevyšlo divadelní představení s ohledem na karanténu  – vyrazily některé třídy na výstavu pohádkových loutek na 1.ZŠ.

Závěrečnou akcí měsíce bylo tvoření s rodiči na téma „Vítej podzime“, jejichž úkolem bylo doma spolu s dětmi vydlabat dýni a přinést ji do školky.

Celá akce byla završena prvním ročníkem „ Strašidelných světýlek v Pohádce“. Moc děkujeme rodičům, že nám pomohli zapustit kořínky  nové společné akce. Bez vaší pomoci a účasti by to nešlo.

 

ŘÍJEN 2021

A další měsíc utekl jako voda… Říjen byl plný chutí,  barev a společného tvoření.

Některé třídy pokračovaly v tématu ovoce a zelenina. Děti poznávaly známé i méně známé druhy ovoce a zeleniny a zapojovaly při činnostech všechny smysly. A že to byla zábava… Ve školce to krásně vonělo, když se pekl oblíbený štrůdl. Takové strouhání, krájení, válení těsta není žádná hračka. Jablíčka se používaly k počítání, porovnávání množství a velikosti, ale také zkoumání, jak je to s jablíčky a vodou. Vznikla dokonce jablíčková víla, při které děti využily vyrobené tiskátka z jablíček. Po ochutnávce se děti protáhly při nácviku společného tanečku Mazurky. Na zahradě je čekalo zábavné česání jablíček, ale také lezení po žebříku a vaření kompotu. Co vám budu povídat. Hromada zábavy a tak to přece má být.

A nejen jablíčka, ale také bramborový den je v naší školce v některých třídách už téměř tradice. Po důkladném prozkoumání této potraviny děti krájely hranolky, zkoušely brambory zabalit do alobalu a upéct – jaká bude chuť, bude to vonět? Brambory rostou v řádku, a tak se sázelo a vykopávalo, počítalo…třeba takový hrášek- maličký, kulatý a kolik je ho v jednom lusku? A třeba červená řepa se skvěle využila jako pomůcka k divadélku. A protože se díky rodičům sešlo zeleniny opravdu hodně, vyráběl se zeleninový salát. Z toho měly největší radost paní kuchařky, protože ochutnávka pestrých barev zeleniny u některých dětí oživila chutě.  

Máme skvělé rodiče a tak jeden z tatínků nabídl dětem návštěvu výjezdové stanice záchranné služby. Zatím měly to štěstí jen Berušky, ale určitě časem dojde i na ostatní.

Říjen je podzimní měsíc, a tak došlo i na zkoumání barev v měnící se přírodě, stromy, listy, obměna ročního období a procvičování orientace v čase.

A čas plyne jako voda a přišly „dušičky a halloween“.  A my se těšili na společnou akci s rodiči „Strašidelná světýlka“, kterou mělo všechno to tvoření a snažení vyvrcholit. Děti se naučily novou písničku o dušičkách, vyráběly zápichy se strašidýlky, proplétali pavučiny a skládali netopýry, vyráběli duchy z balonků, zkoušely skládat roztodivné skládanky, procházeli bludištěm, zdolávali svoje limity a odvahu při cvičení na ribstolech, na zahradě pak používaly přírodní překážky k procvičování pohybových dovedností jako rychlost a obratnost.

Závěrem měsíce celou školičku proměnily rozsvícené lampičky ze skleniček obalené oranžovým krepovým papírem a nechyběly ani vydlabané dýně.

 

ZÁŘÍ 2021

A je to tady!  Uběhl první měsíc nového školního roku a hurá – školička opět ožila dětským smíchem.. Přivítali jsme 150 dětí a nám nezbývá než jim popřát hodně zážitků, spoustu nových kamarádů a spokojené dny ve školce.

Září je měsícem počínající adaptace, a tak si mnozí pomalu zvykali na odloučení od rodičů, na nové prostředí, paní učitelky a nové kamarády. Děti si společně vytvářely třídní pravidla, které je budou provázet celý školní rok a zaměřily na stmelování kolektivů a upevňování vzájemných vztahů mezi dětmi a zaměstnanci mateřské školy.

A co jsme společně už zažili?

Hned v počátku se děti seznamovaly s názvy svých tříd a probíhaly tematicky zaměřené dny – Pejskův, Kočičkový, Zajíčkový, Včeličkový, Beruškový, Myškový den.

Děti si přinášely oblíbené plyšáky a tvořili jim pelíšky, domečky. Nosili oblíbené pohádkové knížky, procvičovali si jemnou motoriku a přesnost při skládání svého maskota z papíru. Stříhaly, lepily, hledali poklad a někteří ve spolupráci s rodiči  zdobili dětem polštářky a na zahradě opekli buřtíky. Ale hlavně jsme si to všichni moc a moc užívali.

A tak jak končil měsíc a přicházelo babí léto, začaly se v šatnách a třídách čím dál více objevovat obrázky k tématu ovoce – zelenina nebo les. Využívali jsme krásného počasí a co nejvíce přenášeli činnosti a aktivity do venkovního prostředí, na čerstvý vzduch. A protože máme nejen velkou a dobře vybavenou zahradu, ale také okolí mateřské školy skýtá spoustu podnětů  – bylo pro nás babí léto kouzelné…