Podařilo se

LISTOPAD 2020

Začátek měsíce listopad pokračoval v karanténě a brány MŠ se opět otevřely dne 9. 11. 2020. Ještě před nástupem do MŠ jsme na dálku s dětmi oslavili Halloween. Děti se nám prostřednictvím zaslaných fotografií pochlubily strašidelnými výtvory z vydlabaných a vyřezaných dýní. Vstup do MŠ pokračoval v režimu zpřísněných hygienických opatření, ale také opakováním témat a úkolů z distanční výuky.

Velkým tématem také bylo, proč byla naše MŠ uzavřena, co je to vlastně COVID – 19, kdo byl nemocný, kdo zdravý, jak děti trávily čas doma, jak asi ten vir vypadá a jak se bránit a vyvarovat. Zopakovali jsme si techniku správného mytí rukou a naučili se básničku. Bohužel, ale došlo v průběhu měsíce k opětovnému uzavření některých tříd.

Nastávající advent přinesl dobu těšení na Vánoce. Školkou se linula vůně sušeného ovoce, děti ochutnávaly sušené jablíčka, zdobily třídy a největší radost byla z výroby adventních věnců. Zapojení všech do společného tvoření a prožitkem získané nové informace o historii adventních věnců, proč je kulatý, proč má čtyři svíčky a kdy si zapálíme tu první…

Naše MŠ se zapojila do projektu ,,Vánoce pro opuštěné pejsky” a díky tomu jsme dětem mohli přiblížit situaci, že Vánoce jsou časem lásky, tolerance, rodiny a pomoci druhým, ale ne všichni mají toto štěstí. Po celé ČR jsou stovky opuštěných pejsků, kteří čekají na lidské pohlazení. Do projektu se zapojily všechny třídy a výsledkem byla hromada zdravých dobrot, hraček a dek pro opuštěné pejsky. Naši ochotu a soudržnost ocenili nejen pejsci, ale také zaměstnanci útulku v Sedlištích.

Samozřejmě jsme nezapomněli na to, že byl listopad a témata směřovala stále k podzimu. Například na třídě Zajíček si povídali o lese, o zvířátkách v lese, o pravidlech chování v lese a k tomuto tématu zdramatizovali pohádku ,,O perníkové chaloupce”. Pekli perníčky, společně vytvořili chaloupku a na ni perníčky nalepili. Povídali si o postavách a příběhu Jeníčka a Mařenky a za pomoci nácviku písně ,,Já do lesa nepojedu…” se dostali až do lesa, kde stála perníková chaloupka, zdramatizovali loupání perníčků a učili se rozlišovat, kdo byl v pohádce hodný a zlý.

Na třídě Kočička poznávali druhy stromů a jejich plody. Spolu s Křemílkem a Vochomůrkou vařili pravý šípkový čaj a jak fotky dokazují, tato třídní akce byla velmi úspěšná, chutná a voňavá.

V závěru měsíce proběhlo v mateřské škole vánoční focení. Stejně jako loni nás navštívila velmi talentovaná a kreativní paní fotografka Veronika Černá, která proměnila venkovní školkovou zahrádku v krásnou vánoční kulisu, ve které se promítalo opravdové kouzlo Vánoc, pohody, tradic a přirozenosti. Paní fotografce moc děkujeme a těšíme se na příště.

 

ŘÍJEN 2020

Říjnový měsíc pokračoval ve zpřísněných podmínkách z důvodu zhoršující se epidemiologické situace COVID – 19. I přesto celá atmosféra v MŠ panovala v podzimním duchu, který míchal barvy dohromady. Paní učitelky se věnovaly tématům s podzimní tématikou, jako například ovoce a zelenina, ptáčci a krmítka, stromy a listy, létající draci a pohádkoví draci, počasí a roční období apod.

Na začátku měsíce nás navštívila Ing. Dagmar Gluchová, lektorka vzdělávacích představení pro děti v oblasti fyziky, chemie, matematiky a přírodopisu. Na akci s názvem PRIMAPOKUSY vznikly na třídách malé dílničky, ve kterých paní inženýrka děti seznámila s mapou jazyka, že máme na jazyku chuťové pohárky, díky kterým vnímáme základní chuťové pocity a v které části jazyku se nacházejí – sladkost, slanost, hořkost, kyselost. Díky tomuto výkladu děti ochutnaly přísady, které tyto chutě přesněji vystihly. Poté se společně vrhly na výrobu plastelíny, kde převládala sůl a kyselina citronová, ale také mouka, voda a olej, dle správně odvážených ingrediencí. Děti zapojily ruce, rozvíjely jemnou motoriku, a těsto míchaly, dokud nevznikla domácí hmota podobná složením té pravé plastelíně. Nakonec přidaly potravinářské barvivo (červené, žluté, modré) a vytvořily si kuličky. Na závěr promíchaly barvy mezi sebou. Jaké barvy asi vznikly z těchto tří základních barev? Juuu, asi kouzlooo…

Během prvních dvou týdnů na třídách probíhaly i projektové dny, jako např. na třídě Kočička to byl JABLÍČKOVÝ DEN,

na třídě Myška proběhl projektový den ,,KOLIK PODOB MÁ CHLEBA?”, na třídě Zajíček proběhla dramatizace pohádek ,,O ŘEPĚ” – děti se během dne postaraly o vše důležité, postavily jeviště i hlediště, vytvořily kulisy, vymyslely oblečení pro dané postavy. Pod vedením zkušené paní učitelky zrealizovaly dané postavy divadelní představení. Všechny děti byly do dramatizace zapojeny, každé dítě mělo svůj úkol a bylo vidět, že si děti dramatizaci užívaly.

Dne 15. 10. 2020 byla budova MŠ Třanovského, z důvodu vysokého výskytu pozitivních případů COVID – 19 mezi pedagogy, ostatními pracovníky a dětmi, uzavřena Krajskou hygienickou stanicí a ostatní museli nastoupit do karantény. Celou budovu MŠ přijeli vydezinfikovat Hasiči Frýdku – Místku. Jelikož byly naše paní uklízečky v karanténě přišly nám pomocí s úklidem i paní uklízečky z 5.základní školy.
Paní učitelky každé třídy poctivě připravovaly distanční výuku, která byla nabídnutá všem dětem ve třídách, ale především dětem s povinnou předškolní docházkou. Paní učitelky byly neustále v kontaktu s rodiči, řešily společně různé požadavky, rodiče nám posílali fotografie a videa splněných úkolů, aby se pochlubili, jak se jejím dětem daří úkoly plnit. Už jsme se všichni nemohli dočkat, až karanténa celé MŠ skončí, a opět se společně ve zdraví a s radostí zase potkáme.

 

ZÁŘÍ 2020

Školní rok 2020 / 2021 jsme společně s dětmi odstartovaly v MŠ Pohádka v úterý 1. 9. 2020, a jak jinak, než pohááádkově. Paní učitelky byly nabité prázdninovou, sluneční energií, ale také optimismem a chutí vejít do nového školního roku tou správnou nohou! Nápady z nich sršely a vypovídaly o tom i krásně vyzdobené a připravené třídy. Děti, které již do MŠ chodily v minulých letech, se nejvíce těšily na to, až budou moci vyprávět veškeré úžasné zážitky z letních prázdnin. Jelikož nám počasí přálo, mnoho času jsme trávily s dětmi na zahradě MŠ, kde si děti mohly spontánně hrát, utužovat přátelství a lépe tak vtáhnout do kolektivu
i nováčky, pro které nebývá vstup do MŠ jednoduchou záležitostí, ale naopak velkým životním krokem. Najednou z bezpečného prostředí domova, z blízkosti maminky se musely osamostatnit a vydat se vstříc novým zážitkům. Pro některé jsou zářijová rána slzavým obdobím, ale díky smíšeným třídám které u nás najdete, jsou starší děti těm novým vzorem, oporou a vždy nablízku, když potřebují pomoci. Paní učitelky aktivně vymýšlely programy tak, aby zaujaly i ty nejmenší. Děti si povídaly, zpívaly, cvičily, kreslily, hrály různé hry a především se vzájemně poznávaly a oťukávaly. Zabydlovaly se v novém prostředí, zvykaly si na nová jednoduchá pravidla, svoje místo ve třídě… a koncem září už byla atmosféra u menších dětí radostnější, děti učitelkám a kamarádům začínaly důvěřovat, těšily se na nové hry, hračky a procházky po okolí.

Pro děti byly také připravené zábavné akce, jako např. za námi přijelo DIVADÉLKO OD UCHA K UCHU s pohádkou O LOTYNCE aneb JAK SE LOTYNKA NAPRAVILA -> pohádka zavedla děti na zámek, kde žil král se svou dcerou Lotynkou. Princezna byla rozpustilá, zapomětlivá a neposlušná, ale během děje získala ona i děti poučení, že takové chování nikomu radost nedělá a proto své chování změnila a napravila se. Na zámku
z toho měli všichni radost. Velice hezky zpracovaná pohádka se dětem moc líbila a také se u ní pobavily. Dějem zněly známé písničky z pohádek, takže si děti mohly nejen zazpívat, ale i zatancovat. Na závěr se k tanci přidaly i paní učitelky a herci. Děti skandovaly a prosily o další pohádku, ale tam za námi přijede zase příště…

Ve třídě Kočička proběhly KOČKOHRÁTKY, ve třídě Beruška OCHUTNÁVKA OVOCE, ve třídě Zajíček DEN KOSTELŮ.

ČERVEN 

Červen a hned 1. 6. je svátkem všech dětí – a proto zlatíčka naše „všechno nejlepší“! Pro děti byl překvapením příjezd hasičského vozu za zvuku houkačky. Následovaly radovánky v pěně, které potěšily nejen děti, ale také paní učitelky. Náramně jsme si to společně užili.

Malí šachisté zúročili své nabyté vědomosti a zkušenosti z kroužku na závěrečném „šachovém turnaji“ v Národním domě. Byť bez medaile, ale ve sportovním duchu dokázali, že už toho umí hodně a příští rok pojedou zase.

Další dvě třídy vyrazily na výlet na Bílou. Minule jim sice plány pokazilo počasí, ale tentokrát to vyšlo a sluníčko se na ně usmívalo celou dobu.

Předškoláci se vypravili na návštěvu dětského oddělení v Nemocnici.  Sestřičky jim ukázaly , kde malí pacienti leží a jak tráví chvilky na lůžku. Co je na oddělení nového, co se děje před a po operaci a také, jak se správně myjí ruce.

Následovala každoroční akce „Zahradní slavnost s pasováním“, letos na téma „cvičíme se zvířátky“. Počasí nás sice od rána zkoušelo, co vydržíme, ale nakonec se umoudřilo, a tak přilákalo spoustu dětí a rodičů.
V úvodu se představili předškoláci jednotlivých tříd se svým programem a poté byli slavnostně pasováni na školáčky. Následovaly zábavné soutěže na stanovištích, občerstvení všech zúčastněných, prima nálada… PROSTĚ úžasný den!

Školní rok skončil, z předškoláků se stali školáci a  všechny děti se rozutekly za prázdninovým dobrodružstvím. Přejeme jim dny plné sluníčka, pohody a zážitků. Rodičům přejeme klidné a pohodové léto a děkujeme za vstřícnost a spolupráci během školního roku. Na shledanou v novém školním roce 2019/20.

KVĚTEN

Měsíc květen byl nabitý akcemi. Pro nás začal již tradičně – školní přehlídkou vítězů recitační soutěže Povídálek. Ta se konala pod záštitou 1. ZŠ, za což jim moc děkujeme, stejně jako všem rodičům, kteří se spolu
s dětmi zapojili a přišli podpořit své malé šikuly.

„Jste nejlepší!“

 

Další z akcí byly školní výlety. Některé třídy vyrazily autobusem do Skiareálu na Bílé, kde byl pro ně připraven bohatý a veselý program s animátory na téma indiáni.

Další pak vyrazily do obory na Hukvaldy a na přehradu Olešnou.

Chlapci se mohli zúčastnit náboru do fotbalu a všichni předškoláci pak prošli zkoušku hudebnosti pod vedením učitelů z LŠU v Místku. Máme mezi sebou talenty? Třeba budoucí reprezentant nebo hudebník? Necháme se překvapit.

Pro školáky byl květen velmi očekávaným měsícem. Konečně začal oblíbený plavecký kurz. Pomalu, ale jistě se z nich stávají plaváčci, co se nebojí a zvládají potápění a první tempa v hluboké vodě.

V průběhu měsíce se na třídách konaly besídky ke Dni matek a rodiny. Děti předváděly, co se naučily, zazpívaly nové písničky a předaly svým nejmilejším dárečky. Krásný svátek „maminky“!

V květnu se konaly zápisy do naší mateřské školy, a my se už těšíme na nové děti – a že se jich letos přihlásilo hodně.

No a v závěru měsíce nás čekalo společné focení tříd na památku.

 

DUBEN

Duben to je těšení na Velikonoce, všechno se zelená a nás to láká ven. Začali jsme krásně, a to loutkovým představením O dvanácti měsíčkách. Naši předškoláci se zkraje měsíce vydali na návštěvu 1. ZŠ, aby se předtím, než půjdou k zápisu, přesvědčili, že ve škole je to bezva a není třeba se ničeho bát. My jsme se ve školce také připravovali na zápisy. Po tři středeční odpoledne k nám zavítali rodiče s dětmi, aby se podívali jak to u nás chodí. Děti si pohrály si a vyrobily si jarní dekoraci. Aby nepřišly zkrátka děti, které k nám do školky už chodí, paní učitelky na jednotlivých třídách připravily tvořivé velikonoční dílny a jarní dílny.

 

 

Čekalo nás také školní kolo recitační soutěže Povídálek, které se uskutečnilo v tajemném prostředí divadélka Čtyřlístek. Zde  se utkali ti nejšikovnější recitátoři. A jelikož konkurence byla tento rok veliká, čekalo porotce těžké rozhodování.

 

 

Duben je měsícem naší planety Země, a tak jsme si s dětmi připomínali, proč je potřeba se o naši Zemi starat a chránit ji. Předškoláci pak jeli obohatit své vědomosti do Planetária v Ostravě, kde si mimo jiné prohlédli naši modrou planetu z jiné perspektivy a dozvěděli se o ní spoustu zajímavých věcí. Duben byl pro nás plný zážitků.

BŘEZEN

Měsíc březen pro nás v Pohádce znamená začátek krásných jarních dní. Konečně si děti můžou do sytosti užít her na zahradě naší školky, výletů nebo procházek na blízká hřiště. My v Pohádce už tradičně vítáme jaro soutěží malých zpěváčků, Loutničkou. Na té jsem si opět mohli poslechnout ty nejšikovnější děti z naší školky při zpěvu lidových písniček. Na některých třídách se z dětí na chvilku stali malí vědci, proběhla  totiž akce s názvem “Primapokusy”. Některé třídy se vydaly na statek, aby se mohly podívat, jaká mláďátka už letos na jaře vykoukla na svět. Všechny děti se už těší ze sluníčka a pomalu se připravují na Velikonoce.

ÚNOR

Únor patří tradičně karnevalovým oslavám. Všechny naše pohádkové třídy zdobila karnevalová výzdoba, děti pomáhaly při zdobení, třeba vyráběly řetězy z barevného papíru. Na třídách probíhaly karnevalové reje, ať už dopoledne s paní učitelkou, nebo odpoledne i s rodiči. Ani letošek není výjimkou – maminky se opět překonaly a vymyslely nádherné kostýmy nejen pro děti, ale mnohdy i pro sebe a tatínka. Po třídách se procházeli princezny, čarodějové, superhrdinové, kočky, myšky, tančili, soutěžili, mlsali dobroty, které opět připravily šikovné maminky a dobře se bavili. Doufáme, že jste se také karnevaly užili tak jako my a všem, kteří se zapojili do příprav, moc děkujeme!

Ač je únor nejkratší měsíc v roce, stihli jsme toho ještě víc. Proběhl lyžařský kurz ve Ski areálu na Bílé pro všechny malé lyžaře. Děti tak čekalo zábavných, ale i náročných pět dní, kdy se během dopoledne seznamovaly se základy lyžování.

Naší školku také navštívilo divadlo Letadlo, které se tentokrát vzalo děti na Výpravu za ledním medvědem na severní pól – už se těšíme, kam s nimi vyrazíme příště.

Únor rychle utekl a my už nedočkavě vyhlížíme jarní dny plné sluníčka.

LEDEN

Rok 2019 jsme u nás ve školce Pohádka přivítali radostně. Všichni se moc těšili po vánočních prázdninách do školky na nové hračky od Ježíška a určitě i na své paní učitelky a kamarády.

Protože počasí moc nepřálo procházkám a hrám na zahradě, měli jsme nabitý program, aby se děti nenudily. Na začátku ledna se děti dozvídaly o tradicí Tří králů, učily se tříkrálovou koledu. Učily se o tom, jak se žije na  severním a jižním pólu, kdo si staví iglú a proč mají polární zvířata bílý kožíšek a třeba si vyzkoušely, jak se takové iglú staví.

Vyráběli jsme dobroty pro ptáčky a když nám čistý vzduch dovolil, chodili jsme jim sypat do krmítka.

Navštívila nás také jedna z maminek s kolegyní, které pracují na Lesní správě. Dětem povyprávěly o všem živém, co žije v našich lesích, děti měly možnost shlédnout a osahat paroží nebo třeba kožky zvířat – moc oběma děkujeme za krásnou besedu.     Leden nám v Pohádce utekl jako voda.

 

PROSINEC

Prosinec je pro nás ve školce ten nejkouzelnější měsíc v celém roce. Děti pilně trénovaly na vánoční besídky nebo vystoupení, ať už pro babičky a dědečky v domově pro seniory, nebo v Adventním městečku na místeckém náměstí. Hned na začátku prosince nás čekala mikulášská nadílka – navštívil nás Mikuláš s čertem a andělem, kteří se přišli přesvědčit o tom, že u nás ve školce nikdo nezlobí a že si všichni zaslouží sladkou odměnu. Všem dětem se čert a andílek líbili tak moc, že jsme si na některých třídách udělali dokonce andělský a čertí den. Vánočně naladit nás přijelo také Divadlo Úsměv s pohádkou o tom, jak slaví Vánoce zvířátka v lese a Krakonoš. A protože děti byly celý rok moc a moc hodné, navštívil nás také Ježíšek a přinesl všem dětem do tříd krásné dárečky. Přejeme Vám veselé Vánoce a vše nejlepší v novém roce!

 

LISTOPAD

Během listopadu jsme prožili řadu krásných dní. Některé třídy oslavily svátek Dušiček či Halloween strašidelným dopolednem ve školce. Sychravé podzimní dny si děti mohly zpříjemnit podzimní dílnou s maminkou, tatínkem nebo třeba babičkou. Děti z Myšky, Berušky a Pejska navštívily Městskou knihovnu a za dětmi ze Zajíčka dokonce paní knihovnice přišla na návštěvu a přečetla jim pěknou pohádku. Na třídách se všichni pomalu chystají na vánoce a připravují dárečky pro své blízké. Některé děti si tak třeba poprvé vyzkoušely práci s keramickou hlínou. A co vyráběly? To je zatím tajemství. Užily jsme si také den plný relaxace
s muzikoterapií

a na konci měsíce mohly předškolní děti předvést, co už umí do školy, na již tradiční akci s názvem “Maminko, tatínku, podívej se, co už dokážu”.

ŘÍJEN

V měsíci říjnu jsme se opět nenudili. Děti se naučily spoustu nových a zajímavých věcí – například o ovoci a zelenině. Na některých třídách se dokonce pekl štrůdl, jinde se vyráběl ovocný salát, děti rozpoznávaly ovoce podle chuti, vůně nebo hmatu. Naši školku navštívilo divadlo a děti tak mohly zhlédnout krásný podzimní příběh. V říjnu se k nám navíc přišla podívat paní veterinářka, která přišla předškolákům povykládat o tom, jak se správně starat o domácí zvířátka a co obnáší práce zvěrolékaře. Na konci měsíce jsme prožili krátké dvoudenní prázdniny na našem odděleném pracovišti a teď vzhůru do barevných podzimních dnů.

Začalo září a s ním nový školní rok. Děti  se už určitě těšily po prázdninách na paní učitelky i své oblíbené hračky. Některé šly poprvé do školy, objevovaly svou novou  třídu a seznamovaly se s kamarády.  Hráli jsme veselé seznamovací hry, učili se o pravidlech, jak se ve školičce správně a bezpečně chovat. A protože září přineslo i řadu krásných dnů, trávili jsme je co nejvíce času venku. Děti si dosyta užily na průlezkách, pískovištích a koloběžkách, prozkoumávali jsme celou zahradu i blízká hřiště. Přejeme všem pohádkově krásné podzimní dny!